„Na początku było Słowo….”

Powiatowe Centrum Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Ełku, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Ełku wraz z Siecią Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy w Ełku włączyła się w ogólnopolską akcję „Odjazdowy Bibliotekarz” organizując rajd rowerowo – pieszy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Rajd miał na celu promowanie czytelnictwa na terenach zielonych przepięknego miasta Ełku na Mazurach. Rozpoczął się 7 października 2020 r. w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Ełku. Biegł między innymi promenadą nad jeziorem Ełk. Zatrzymał się przy Zamku oraz w Parku Solidarności i Parku Kopernika, gdzie znajdują się biblioteki plenerowe, w których pozostawiano swoje dary książkowe. Gwoździem programu było Muzeum Historyczne w Ełku, gdzie rajdowców przywitał  gość honorowy Pan dr Rafał Żytyniec, Dyrektor MHE w Ełku, autor m.in. książki  „Ełk: spacerownik po niezwykłym mieście”. Pan dr nie tylko zaprosił uczestników do Muzeum i oprowadził po wystawie: „Ełk 1920. Plebiscyt na Mazurach” ale również zaszczycił nauczycieli swoją obecnością na rajdzie, opowiadając wiele ciekawostek o Ełku.

Ostatnia stacja znajdowała się przy restauracji „Miedzy wierszami”, w której  znajduje się mnóstwo książek bookcrossingowych i gdzie można obejrzeć piękną wystawę obrazów. Uczestnicy rajdu opowiadali tam o swoich ostatnio przeczytanych książkach, czytali ulubione fragmenty i robili pamiątkowe zdjęcia.

Mottem akcji było pytanie „Dlaczego warto czytać?”, na które odpowiadali nauczyciele, czytając przywiezione ze sobą prace uczniów. W tym miejscu wypada podkreślić, że warto czytać, aby być mądrym i znać historię swojej małej ojczyzny.
Pogoda w czasie rajdu dopisała, humory również były znakomite. A  pozytywny wizerunek nauczyciela bibliotekarza  w czasie rajdu kreowali nauczyciele z następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku, Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku, Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku, Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku, Szkoły Policealnej „Medyk” w Ełku, Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych w Ełku, Zespołu Szkół Sportowych w Ełku, Zespołu Szkół nr 1 w Ełku, Zespołu Szkół nr 5 w Ełku i Zespołu Szkół nr 6 w Ełku.

Wszystkim ślicznie dziękujemy za wkład włożony w promowanie wizerunku bibliotek, czytania i książek.